Kontakta oss på
Kista Science City

Välkommen att kontakta oss på Kista Science City AB. Vårt kontor ligger i NOD-huset på Borgarfjordsgatan 12. Vill du prata mer med oss eller har några frågor är det bara att kontakta oss nedan. Vill du skicka något till oss gör du det till Box 1073, 164 25 Kista.

 

Kista Science City AB

Kista Science City AB är ett icke-vinstdrivande företag som syftar till att stärka Kista som ICT-kluster. Företaget driver även den öppna testbädden Urban ICT Arena.

För övergripande frågor eller ärenden, mejla info@kista.com / For general inquires, please contact info@kista.com

Johan Ödmark

CEO

johan.odmark@kista.com
+46 70 781 19 70

Petra Dalunde

COO – Urban ICT Arena

petra.dalunde@kista.com
+46 704 15 92 09

Therese Ronnevi

CFO

therese.ronnevi@kista.com
+46 708 88 17 87

Åke Lindström

ICT Development Director

ake.lindstrom@kista.com
+46 705 85 15 74

Karin Bengtsson

Project Coordinator – Frontrunners

karin.bengtsson@kista.com
+46 70 092 07 13

Klas Mattsson

Communications Officer

klas.mattsson@kista.com
+46 733 147 049

Sara Nozkova

Project Coordinator - Urban ICT Arena

sara.nozkova@kista.com
+46 72 017 40 89

Emma Karlsson

Project Coordinator - Urban ICT Arena

emma.karlsson@kista.com
+46 73 398 80 95

Angela G. Strömberg

Finance Assistant

angela.stromberg@kista.com
+46 702 281 816

Marco Giertz

Professional Visits

marco.giertz@kista.com
+46 701 528 801

Lena Strömberg

COO - Stockholm IT Region

lena.stromberg@kista.com
+46 708 556 878

Agneta Jacobson

Project Coordinator – AI Innovation of Sweden

agneta.jacobson@kista.com
+46 706 04 45 00

Karin Göransson

Project Manager - Kista i samverkan

karin.goransson@kista.com 

Alex Jonsson

Technical Manager - Urban ICT Arena

alex.jonsson@kista.com

Stiftelsen Electrum

Stiftelsen Electrum är Kista Science City AB:s ägarorganisation. Stockholm Innovation and Growth (STING) finns också under Electrum. Nedan följer en lista över styrelseledamöterna i stiftelsen.

Marie Westrin

VP, Head of Development Practice, Ericsson AB (Ordförande)

Anna König Jerlmyr

Mayor of City of Stockholm (Viceordförande)

Daniel Forslund

Chairman of the Innovation and Development Committee Stockholm County Council

Johan Rittner

CEO, IBM Svenska AB

Sigbritt Karlsson

President, KTH

Astrid Söderbergh Widding

President, Stockholm University

Peter Löfgren

Head of Strategic Collaboration & Business Development ABB AB

Staffan Ingvarsson

CEO, Stockholm Business Region

Uno Fors

Professor, Stockholm University

Jens Zander

Professor, KTH

Frida Stannow Lind

Head of Property Development, Kungsleden

STING

Stockholm Innovation and Growth (STING) är en inkubator och systerbolag till Kista Science City AB. För kontaktuppgifter till STING, se deras hemsida.